A kommunikáció ereje (második rész)
Azzal a kijelentésemmel, mely szerint: az ember társas lény, bizonyára nem mondok újdonságot, azonban a jogos kérdésfelvetéssel, hogy: gyümölcsöztetjük is a mindennapokban ezt az adományt (?),talán elgondolkodunk kicsit. Helyénvaló, ha az ember megosztani szándékozza gondolatait, érzéseit, vágyait, félelmeit, sőt, igen: csalódásait, hibáit, nehézségeit egyaránt.
Az a szólás, amely bölcsen megjegyzi, hogy „tanulj mások hibáiból”, napjainkban már csekélyke szerephez jut az élet, civilizációnk színpadán, hiszen sokszor szégyellünk megnyilvánulni, kitárulkozni (hogy is lehetne, hiszen ezzel nyomulunk és raboljuk mások drága idejét, igaz?). Kerültünk már olyan helyzetbe talán, hogy úgy éreztük és azt kívántuk, hogy bárcsak egy pofon csattant volna el, egy kimondott szó, mondat helyett, hiszen az arczsibogás tovaszáll, azonban a tüskés szavak belefúródnak az ember rejtett bugyraiba és ott gennyeznek, véreznek hosszasan.
Beszélhetünk ilyen értelemben szó-bűnözésről? Erre válaszoljon mindenki saját csendjében, lelkiismerete és temperamentuma szerint. Dr. Marschall B. Rosenberg:
A szavak ablakok vagy falak című munkájában beszél az „erőszakmentes kommunikációról”, amely olyanként hat a szóbirodalomban, akár Ghandi hatott az emberekre, nem is oly régen. Marschall állítja, hogy kifejezéseink tudatos megválasztása következtében (amikor őszinte, tiszta, szeretetteljes szavakat hozunk elő készletünkből), ezzel a magatartással átlényegíthetjük egész önvalónkat.
Ez egy kifinomult önfejlesztés, amelyet érdemes gyakorlatba léptetni, hiszen egymás tükrei vagyunk, és egymás által vagyunk képesek a leginkább haladni, fejlődni, felemelkedni, teljesértékűvé válni. Ha képesek vagyunk valóban „szívből szólni”, odafigyelni a partnerre (támadás, bírálat és védekezés, elhárítás, siettetés stb. nélküliséggel), akkor nagyon korán rá fogunk jönni arra, hogy (ahogyan ezt egy kiváló filozófus megfogalmazta volt), a szavak valóban égetnek, erővel bírnak, ezért feltölthetnek, ugyanakkor le is húzhatnak, összetörhetnek.
A kommunikáció mágia. A birtokba vevőkön múlik, hogy fekete, avagy fehér típus válik-e majd belőle.